close menu icon
Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegóły w Polityce prywatności.
Zgoda

Konsulting i doradztwo w e-commerce B2B i B2C

Optymalizacja pracy zasobów ludzkich
subpage image

Jak nie zatrudniać więcej ludzi? Problem z brakiem zasobów ludzkich – czy oby na pewno? A co jeśli można to zrobić inaczej?...


Co możesz zrobić, gdy doszliście do ściany i coraz częściej pada hasło: „mamy za mało osób, żeby wykonać taką ilość pracy”?

 

 

INTEGRACJA SYSTEMÓW

 

 

Sprawdź, ile osób wykonuje podobną/tę samą pracę, ale w różnych systemach. Często dzięki integracji systemów, zadania, które wykonują 4 osoby może wykonywać tylko 1. Już oszczędzasz trochę godzin a może nawet etat.

 

 

CZYSZCZENIE KALEDARZA

 

 

Zweryfikuj ilość spotkań w kalendarzu vs czas na pracę koncepcyjną. Sprawdź, które z tych spotkań możesz zamienić na maila. Zamiast przełączać się ze spotkania na spotkanie, wyślij kilka maili. Spotkanie zazwyczaj trwa godzinę, maila napiszesz w max 10 minut. Policz czas w perspektywie tygodnia, miesiąca, kwartału. Uzbierało się trochę, nie?

 

Odkąd nie chodzę notorycznie na spotkania, a tylko wtedy, gdy to konieczne, zyskałam wiele czasu na pracę. Podczas godziny spotkania 2 osoby robią to samo. Podczas godziny pracy własnej 2 osoby robią dwie różne rzeczy. Jest progres.

 

Nie przekreślam spotkań koncepcyjnych, burzy mózgów itd. W niektórych sytuacjach spotkanie online, a nawet na żywo daje dużo więcej. Ale trzeba umieć rozróżnić te sytuacje i nie przepalać godzin na spotkania.

 

 

ZARZĄDZANIE WYJĄTKAMI

 

 

Planuj swoją pracę w perspektywie tygodnia, zgodnie z harmonogramem projektów, które nadzorujesz. Ustal jasne zasady „wyjątkowych” sytuacji oraz to, kto może dodawać te wyjątki do Twoich zadań. Codziennie wrzutki „na już” dezorganizują pracę i powodują opóźnienia.

 

Ja dzięki temu nauczyłam się odmawiać, gdy widzę, że ktoś wpadł na pomysł i chce już, a to zdezorganizuje cały mój misternie zaplanowany czas, szczególnie jeśli mam non stop deadline na coś. Skoro mogło to poczekać kilka tygodni, miesięcy a czasem nawet lat, to kolejny tydzień nic nie zmieni.

 

 

KONCENTRACJA NA PRIORYTETACH

 

 

Flaguj zadania zgodnie z priorytetami. Podczas pracy koncepcyjnej zagwarantuj sobie spokój – zamknij portale social media, wycisz powiadomienia w telefonie – odetnij się od świata na godzinę i zrób/skończ konkretne zadanie. Przez godzinę świat się bez Ciebie nie zawali. A Ty dowieziesz na czas.

 

To jedna z najtrudniejszych rzeczy. Social media potrafią mocno zaangażować. Ja też wpadłam w tę pułapkę. Ale trafiłam na tekst o tym, jak zaplanować monitoring i analizę social mediów i odciąć się na co dzień od natłoku danych. To był krótki wpis w morzu tych, które scrollujemy. Ale zadziałał. Może mój wpis zadziała na Ciebie?

 

Wszystkie artykuły
back to top icon